Rozpáraná, ale ještě stále stojící budova je totiž ojedinělý úkaz, chaotický průnik tvrdého a přesného dělení lidské ruky s neomezným vanem přírody. Je to hybrid otevřené krajiny s nebem nad hlavou a zemí pod nohama, a lidské skrýše - interiéru, ve kterém světlo a stín rozehrávají jinde nevídané, vzrušující kombinace.
(Letos o vánocích jsem pozoroval ve Veselí z vlaku napůl zdemolované budovy Baťovy fabriky v mrazivém ranním slunci a myslel jsem si: ano, mimořádný námět prý naprosto nezaručuje mimořádný obraz, ale tady jeden je.)
Dnešní moloch leží u východního frankfurtského přístavu a jmenuje se Grossmarkthalle neboli velká tržnice. Je to velkolepá, mimořádně výrazná stavba, z níž čiší technologický a organizační optimismus meziválečné doby ve formě, která nicméně budí úctu dodnes. Její tvůrce Martin Elsässer se vyznamenal především stavbami protestanských kostelů po celém Německu. Dobu nacismu strávil ve "vnitřním exilu"; neodešel, ale s nacisty si nezadal a těžká léta strávil soukromým sněním o architektuře budoucnosti.
Zbytečného molocha po letech ladu převzala Evropská centrální banka a přestavuje ho na návštěvnický předpokoj své nové centrály v mrakodrapu přímo u řeky, z něhož zatím existuje jen velká jáma. Jelikož nejsem umělec zvučného jména, nýbrž jen neslovutný lovec soukromých pocitů, skicoval jsem rozpárného molocha z nedalekého železničního mostu.
